Vánoční kaktus může být působivou bytovou dekorací

Vánoční kaktus může být působivou bytovou dekorací

Vánoční kaktus byl do Evropy importován ze zemí Jižní a Střední Ameriky. Jeho domovinou jsou tropické deštné pralesy a i přesto, že je původem z tropů, dobře se mu daří v naší zeměpisné šířce a mírném klimatu. Když nám v zimě vykvete, je to vždy známkou toho, že se mu daří. Kromě typických růžových a fialových květů Vás mohou překvapit i květy bílé, nebo žluté.
velikonoční dekorace

Opravdu kvete jen v zimě

Vánoční kaktus nemá zrovna příliš v lásce sluneční paprsky, miluje polostín, ale nedostatek denního světla mu nesvědčí. V úplném stínu přestane růst a nevykvete. Zalévat by se měl poměrně intenzivně pouze od jara do podzimu, v zimě zálivku omezíme na minimum. Je zvláštní, že právě v chladném období roku, kdy můžeme mít kaktusy i v místnostech, kde se denní teplota pohybuje kolem 12 stupňů, spontánně rozkvete. Každopádně je kaktus poměrně odolný vůči nižším teplotám a daří se mu i v zimní zahradě. Minimální vegetační teplota by měla být 12 stupňů, maximální může přesáhnout i 29 stupňů.
velikonoční kaktus

Rozmnožování zvládne i začátečník, nic na tom není

Kaktusy velice snadno rozmnožíme, stačí odřezat roub – kousek větvičky, namočit jí do vody a do 14 dnů začne vypouštět kořínky. Jiná možnost je roub nechat zaschnout a po dvou dnech jej vložit do teplé vlhké zeminy nebo směsi s pískem. Roub se může přikrýt mikrotenovým sáčkem s malými otvory. Rouby však neřežeme v době, kdy rostlina kvete, jinak ztrácí na síle a opadají jí poupata.
V letním období může být kaktus třeba venku na balkoně nebo na domovní terase, měl by však být zastíněn před přímým sluncem. Nikdy však nevykvete v létě, na květ začíná nasazovat teprve v polovině října a kvete až do ledna. V této době zaléváme jen mírně, ale zemina nesmí přeschnout. Kaktusům docela prospívá občasné rosení rozprašovačem s vlažnou vodou.
kvetoucí vánoční kaktus

Feedo.cz: Ml
</div>

<h3>
	Pozor na vápník!</h3>
<p>Přihnojovat je vhodné pouze hnojivem určeným pro kaktusy, a to v období kvetení v intervalu jednou za čtrnáct dnů až jednou za měsíc. Hnojivo ovšem nesmí být zásadité, nesmí obsahovat vápník, tedy ani žádné vaječné skořápky.<br />
Rostliny se přesazují kdykoliv, mimo období kvetení. Zeminu připravíme ze směsi listovky, drnovky, písku a rašeliny, takže je mírně kyselá.</p>

            <div class=
Vánoční kaktus může být působivou bytovou dekorací
4 (80%)3